نقاط و خطوط طلایی در عکاسی

نقاط و خطوط طلایی در عکاسی

یکی از مباحث بسیار مهم در عکاسی رعایت اصول کادربندی صحیح و محل قرارگیری سوژه و اجزا تصویر در نقاط طلایی می باشد که می توان با رعایت آن تصاویر زیباتری ثبت کرد.

نقاط طلایی در یک تصویر، نقاطی هستند که چشم انسان به صورت ناخودآگاه درآن­ها به دنبال سوژه و یا موارد مرتبط با آن می گردد. هنگام نگاه کردن از داخل ویزور دوربین عکاسی، معمولا ۴ نقطه در بخش مرکزی کادر دیده می شود که با اتصال آن­ها به یکدیگر یک چهارضلعی فرضی رسم می­شود؛  با امتداد اضلاع این چهارضلعی از مرکز کادر به سمت بیرون خطوط طلایی به دست می آیند.

عملکرد و اهمیت خطوط طلایی نیز مشابه با نقاط طلایی می باشد، به این معنی که چشم انسان در این خطوط به دنبال سوژه و مواردی مرتبط با آن می­ گردد.

اهمیت بالای رعایت موضوع مطرح شده زمانی مشخص می شود که با استفاده از آن می توان به صورت ناخودآگاه میزان توجه مخاطب به یک سوژه را در تصویر کم یا زیاد نمود. به طور کلی رعایت اصول کادربندی و میزان توجه به نقاط و خطوط طلایی در یک عکس را می توان معیاری برای میزان تجربه و به طور کلی حرفه ای بودن عکاس آن تصویر دانست.

مثال: در تصویر زیر با اختصاص دادن دو سوم از کادر به آسمان اهمیت آن به نسبت زمین افزایش یافته، و نقاط طلایی نیز به گونه ای قرارگرفته اند که سوژه اصلی عکس یعنی غروب خورشید در داخل چهارضلعی فرضی، واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *